Založ si blog

BRICS, v poradí už 7. summit

Ufa, Baškirsko, RF, 09. júla 2015. Naše médiá zabudli informovať o pracovnej náplni summitu, ponúkam záujemcom o dianie na Zemi náhľad do oficiálneho i kuloárneho jednania na „polsvetovom“ summite.

Ako som písal 8.7. okrúhly stôl v Ufe hostil predstaviteľov 5 zakladajúcich štátov BRICS a 11 predstaviteľov Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) pripojených k BRICS. Okrem nich sa dostavili aj hostia summitu – najvyšší predstavitelia štátov Afganistan, Bielorusko, Irán, Mongolsko a Pakistan.

Taktiež nebolo pravdou mlčanie o Ukrajine (UA) a Európskej únii (EÚ), ako som predpovedal už 7.7. hovorili aj o Grécku (GR) a problémoch EÚ – ale v kuloároch, nie za okrúhlym stolom. Problémy s migrantmi, GR, UA sú len temnou kulisou pre BRICS, ktorá zvýrazňuje svetlú a silnú budúcnosť BRICS – ako silnejšiu „polovicu“ sveta.

Dva štáty nepriamo zviazané energetickými záujmami s Indiou – Pakistan a Afganistan budú viesť rozhovory v rámci BRICS pod krídlami Indie. Podobne Irán bude postupne plnoprávnym členom BRICS pod partnerskou garanciou RF ako sa predtým už dohodli Putin a Ruchanin. Zhodli sa na tom všetci členovia zakladajúceho zväzku BRICS: Brasilia, Russia, India, China, South Africa a ich spoločníci ŠOS (11 štátov). Bielorusko ďakuje za veľkú podporu, prijíma garancie RF a vyjadrilo úprimný záujem o členstvo. Afganistan žiada o členstvo, garanciu prevzali spoločne India, RF a China. RF a China budú spoločne rozvíjať otvorenú obchodnú cestu s Mongolskom.

Pre začiatok boli Afganistan, Bielorusko, Irán, Mongolsko a Pakistan iba hosťami na tomto 7. Summite BRICS, ale Dohoda o ich budúcom prijatí je už podpísaná všetkými členmi BRICS a ŠOS. Tieto štáty musia do určitej doby podpísať vzájomné menové a hospodárske Dohody. Podobnú otvorenú spoluprácu podpísali RF, Mongolsko a Čína.

Lídri BRICS podpísali základný dokument, Deklaráciu o spolupráci v kultúre, vlastnej internetovej sieti, vlastnej banke, spoločnom výskume v každej oblasti, spoločnom obchode a spoločnom postupe v riešení niektorých globálnych problémov ako je migrácia, terorizmus. Plánovaná je spoločná antikorupčná komisia pre medzinárodnú spoluprácu. Aktívna spolupráca v oblasti kozmického výskumu bude prístupná pre každého člena.

Lídri vystupujú proti vonkajšiemu zasahovaniu do Iraku. Očakávajú skoré prijatie všeobecného plánu pre Irán. Lídri odsudzujú porušovania práv človeka v Sýrii a neľudské akcie násilia ISIL. K otázke Ukrajiny – konflikt nemá vojenské riešenie.

Na hlavnom rokovaní 9.7.2015 sa dohodol spôsob ako budú vypracované národné pravidlá pre zmenu národnej meny na valutu BRICS. Banka Brics je nová, rozvojová banka so základným imaním 200 miliárd US dolárov, spoločný vklad 16 štátov, pričom táto mena bude postupne zmenená na novú jednotkovú menu, dovtedy budú regulované vlastné pravidlá menových politík v prospech jednotlivých členských štátov. Vklady do Banky Brics každodenne rastú. Systém platobných kariet BRICS  bude vybudovaný do konca roka 2015.

Peniaze budú rozdeľované do jednotlivých štátov podľa potreby a dôležitosti v rámcoch vopred dohodnutých pravidiel.

Odbory štátov BRICS navrhujú reformu MMF a Celosvetovej banky.

BRICS je výrazným znakom významu rozvoja reálneho sektora ekonomiky.

BRICS je zameraný na vytvorenie systému ochrany informácií v internete.

Hlavný dôraz v spoločných postupoch bude právna úprava uprednostňujúca záujmy pracujúcich. V súvislosti s právami pracujúcich budú vypracované zákonné podmienky pre prácu odborov v záujme pracujúcich. Zároveň bude stanovená regulácia migrácie pracovných síl, aby nevznikali zóny s nedostatkom zamestnancov, a inde zase miesta s nadbytkom pracovnej sily čo by malo za následok lokálny pokles „ceny práce“. Tieto zmeny budú súčasťou Dohôd o regulácii v ekonomike.

Nezabudlo sa ani na futbal – BRICS bude mať vlastnú futbalovú ligu – jednohlasný súhlas.

EÚ: Všetci účastníci, aj hostia BRICS diskutovali v kuloároch už večer 8.7. pred oficiálnym rokovaním, a skonštatovali, EÚ nie je schopná riešiť migračnú vlnu, podobne ako som o tom už písal predpovediac ich názory. Potvrdzujú to správy z centra EÚ, konkrétne z Maďarska. Frau Merkel v Belehrade vyhlásila že „plot“ nie je riešením. Maďarsko aj tak vybuduje plot z oceľového pletiva do výšky 4 m, po celej južnej hranici, najmä v zelenej zóne mimo ciest a železníc, lebo cez južnú hranicu prúdi až 40 tisíc utečencov za mesiac. Viktor Orbán už nereaguje na kritiku, už sa rozhodol.

Naproti tomu Frau Merkel sa snaží presadiť v EÚ, cez svojich „nohsledov“ v Štrasburgu,  politiku USA – trvá na podpise TTIP. Snaží sa o to, aby to stihla ešte pred odchodom B. Obamu z Bieleho domu. Ako som už povedal, Frau Merkel je tvrdo vydieraná politikmi USA, konkrétne Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA), ktorá má „odpočuvy“ jej telefonátov od r. 2002 až do r. 2014. Okrem toho Frau Merkel 9.7. navštívila Tiranu (Albánsko) a sľúbila kontroverznému štátu s živou „veľkoalbánskou ideológiou“ ktorá je totožná s „veľkoosmanskou ideológiou“, že Albánsko čoskoro bude členom EÚ – aj to je myšlienka presadzovaná USA (CIA) s cieľom rozšíriť islamistické rozkladné dielo z juhu EÚ až do Bruselu. Tvári sa, ako keby nevedela o osmanských a islamistických ideách „Veľkoalbánska“.

Grécko: Všetci zhodne hovoria – “Gréci sa musia rozhodnúť sami a nikto ich nesmie nútiť.”

ISIL: Odznela jednotná definícia – „islamský štát je absolútne zlo.“ O celosvetovej hrozbe terorizmu sa hovorilo otvorene za okrúhlym stolom. Vznikla Dohoda o spoločnom a úplnom potlačení nacizmu a terorizmu každej fundamentálnej či inej formy. Summit BRICS sa zaviazal Dohodou, spoločne budú žiadať o vytvorenie Kontaktného centra spoločného postupu so štátmi celého sveta proti terorizmu, pri OBSE.

Putin a Ruchanin dojednali spoločný postup, vzájomnú spoluprácu pri riešení otázok v oblasti nukleárnej energie a v boji s ISIL. Lavrov min. zahr. RF navrhol odobrenie prihlášky Iránu na vstup do ŠOS a vyjadril sa čo najskôr sňať zbrojné embargo z Iránu. Ďalej povedal, RF bude sledovať občanov štátov bojujúcich na strane ISIL.

Ruchanin poďakoval RF za úsilie riešiť iránsky jadrový program. Putin vyjadril poďakovanie všetkým účastníkom za podporu v snahe o rozvoj vzťahov RF a Iránu.

Z myšlienok osobností ktoré odzneli za okrúhlym stolom vyberám:

Dilma Roysseff  prezidentka Brazílie: Treba zvýšiť zastúpenie BRICS v medzinárodných organizáciách. Navrhla rozšíriť spoluprácu v školstve a kultúre v členských štátoch.

Vladimír V. Putin prezident Ruskej federácie: BRICS pozýva štáty G20 k ekonomickej spolupráci. Stratégia BRICS je rozpracovaná do r. 2020. Predpokladá spoločné regulárne normy v energetike. RF navrhuje realizovať ideu Asociácie energetickej únie BRICS. Prvé projekty financované z Banky Brics budú realizované už v r. 2016. RF predkladá unifikáciu pravidiel antimonopolného regulovania. Stratégia partnerstva je schválená do r. 2020. Jej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť ekonomík členských štátov a vybudovať previazané ekonomické vzťahy, koordinované makroekonomickou spoluprácou členských štátov. BRICS bude koordinovať migráciu pracovných síl. K tomu bude potrebné vybudovať jednotné medzinárodné pravidlá, a zjednotené medzinárodné právo.

Džejkob Zuma prezident JAR: Krajiny BRICS budujú svoje ekonomiky rýchlejšie ako ostatné krajiny. (Konštatovanie za posledných 6 rokov)

Si Cziňpin prezident Číny: Krajiny BRICS budú spoločne, povinne bojovať so vznikajúcimi výzvami a hrozbami. BRICS je povinný vystupovať proti ignorancii dejín, strážiť historické fakty aby zabránili falšovaniu dejín (o 2.sv.vojne,  nacizme a pod.).

  1. summit prebiehal v priateľskej a konštruktívnej atmosfére ako povedal p. prezident Putin.

Nasledujúci 8. summit BRICS bude v Indii v r. 2016.

Tag: , ,

Vojna a chaos, bohatnutia vampírov pokračujú

28.10.2016

Dovoľte, aby som odcitoval časť z diskusie pána prezidenta Putina, ako odznela na medzinárodnom fóre vo Valdaji. Prítomnosť zahraničných osobností nasvedčuje, že nie každý sa necháva hypnotizovať viac »

Londýn videl “džihádistický deviatnik”

23.03.2016

Prečo médiá neinformujú o premorenej EÚ? Prečo musia Londres čušať o nenávistnej fundamentálnej hrozbe? Prečo o tom naše médiá neinformujú? Prečo sa tieto veci musíme dozvedať vlastnými viac »

EÚ zlyháva, odhalila svoju slabosť

22.03.2016

Dnes ráno sa Brusel ocitol uprostred vojny ktorú už dávnejšie vyhlásili radikálni islamisti Islamského štátu (IS) celému svetu. Madam Merkel by si mala vstúpiť do svedomia. Otázka vrelého viac »

Holuby

Ako žiť s holubmi v mieri v jednom meste? Zamedziť prístup a nekŕmiť

25.02.2017 16:00

Kým svetové metropoly bojujú s holubmi, ktoré ničia pamiatky, naše samosprávy problémy nehlásia. Úrady ľudí vyzývajú, aby si zabezpečili obydlia a neprikrmovali.

Fico

Fico: Ak regulačný úrad prijme nezmyselné rozhodnutie, budem konať

25.02.2017 14:46, aktualizované: 16:47

Aj keď je ÚRSO nezávislým úradom, pokiaľ prijme nezmyselné rozhodnutie, ako to bolo v prípade cien energií na tento rok, predseda vlády Fico (Smer) bude konať.

Czech Republic Elections-e2e2c3ff07d04c63985f35d0a0c35cfd

Babiš testuje dôveru ľudí, chce kandidovať z posledného miesta

25.02.2017 14:34

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš sa rozhodol ísť do októbrových volieb z posledného miesta stredočeskej kandidátky.

Azerbajdžan, vojak

Pri bojoch v Náhornom Karabachu zahynulo viacero vojakov

25.02.2017 14:20

Azerbajdžan v sobotu oznámil, že viacero jeho vojakov zahynulo počas bojov v oblasti sporného Náhorného Karabachu.

axon

Vítam Vás v mojom pravda.sk-blogu o všetkom, nájdete ma aj na FB: facebook.com/axon.doctorow; v úcte Váš blogger Axon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 357657x
Priemerná čítanosť článkov: 3472x

Autor blogu

Kategórie