Založ si blog

Skutočná tvár mobbingu

– kauza zaznamenaná v auguste 2012:

Som veľmi zúfalá, obraciam sa na Vás s prosbou o radu, lebo neviem ako ďalej. V zamestnaní v štátnej správe, mám veľké a dlhodobé problémy zo strany mojej priamej nadriadenej. Som vyše 55-ročná špecialistka s univerzitným vzdelaním. Nebyť reformy v systéme dôchodkov, by som už bola na starobnom  dôchodku.

Mám však hrozné nervy na pracovisku. Trvá to priveľmi dlho, od začiatku roku 2004. Vtedy moja nadriadená prišla ako nová riaditeľka nášho úradu. Hoci po príchode vyhlásila, že nebude robiť žiadne personálne zmeny, ihneď v tom mesiaci ma nenechala prejsť výberovým konaním na miesto vedúcej oddelenia, hoci dovtedy som ho zastávala. Na konkurze sa zbabelo nezúčastnila hoci bola členkou výberovej komisie, ospravedlnila sa pre údajnú chorobu. Bolo mi jasné, bála sa mojich argumentov. Ňou vybraná nová vedúca sa neohriala viac ako desať mesiacov. Nasledujúca to vydržala asi dva roky. Obidve prenasledovala psychickým terorom, tak ako mňa teraz. Donútila ich vzdať sa funkcie a prijať miesto kontrolóra. Potom mňa dobrovoľne – nasilu prinútila opätovne vziať túto funkciu.

Človek by si myslel, že keď si vás vyberú tak vedia prečo, najmä ak si vás opätovne vyberú po vyskúšaní dvoch iných osôb, že budú s vami chcieť spolupracovať. Opak bol, a je pravdou. Vzápätí po podpísaní mojej staronovej pozície už bolo všetko „urobené zle“. Jej hlavným komunikačným prostriedkom je vreskot pre akúkoľvek maličkosť. Nie len na mňa takto útočí, ale na všetkých, všetci sa snažíme pôsobiť dojmom že sa otrasieme a ideme ďalej, lebo sa všetci bojíme o zamestnanie, a preto sme ticho!

Pred viac ako dvomi rokmi som pre dlhodobú nespavosť, rôzne zdravotné problémy a značné chudnutie, bola nútená vyhľadať pomoc psychiatra. Odvtedy som na antidepresívach. Ako tak som sa pozbierala.

Začiatkom roku 2012 u nás prebehla reforma, a ona už nie riaditeľkou, len poverenou vedúcou s polovičným počtom podriadených zamestnancov a ja radovou pracovníčkou. Situácia sa opäť zhoršila. Ľudia od nej utekajú pretože ten strašný psychoteror neznesú. Napríklad bývalá kolegyňa prijala 70 km vzdialené miesto v Meste N, len aby nemusela byť v nijakom kontakte s ňou. Ani náhradu na jej miesto nebolo možné získať, napr. preradením, pretože sa u nás všeobecne vie, čo je ona za povaha. Prikázala mi prácu nad moje povinnosti, namiesto odídenej kolegyne musím zakladať jej agendu, a navyše zakázala uvádzať konkrétny čas prijatia. Keďže ja mám svoju agendu, nechávala som túto ilegálnu prácu s agendou na neskôr, keď  budem mať čas.

Vo štvrtok ráno som prišla do práce a ju som stretla na chodbe. Na pozdrav som nedostala žiadnu odpoveď, tak ak mnohokrát predtým, len významné zazretie a potom po otočení späť na mňa strohá otázka, či som už tie veci založila. Po zápornej odpovedi, spustila na mňa hrozný jačavý vreskot, podobne ako v pondelok ten istý týždeň, len preto, že som si u mzdárky v Meste X dovolila reklamovať zostatok hodín na návštevu lekára. Dochádzku totiž robí ona, a zrejme urobila nejakú intrigu, akože chybu, hoci sa vždy robí  neomylnou a najmúdrejšou. Moje vedomosti a skúsenosti potiera spôsobom, akože „ … si tu dvadsať rokov a keď sa ťa človek niečo opýta, tvoja odpoveď je neviem“.

V ten spomínaný deň som mala v robote silné bolesti žalúdka, zrejme od psychického stresu. Bola som nútená dať si podpísať priepustku k lekárovi. Podpis som dostala s viditeľnou nevôľou. Na piatok som už v stredu mala podpísanú dovolenku.

U lekárky som odmietla PN-ku, a po mojom odmietnutí PN mi kládla na srdce, aby som aspoň v ten deň ostala ležať doma, po ambulantne pichnutých injekciách. Keď som po návrate na pracovisko toto predostrela svojej nadriadenej, došlo k ďalšiemu výbuchu kriku, a následne k zákazu čerpania dovolenky na piatok (čo už predtým bolo podpísané).  Toto som nevydržala a po veľkej zvade s ňou som si tú práceneschopnosť predsa len išla dať vypísať. Bola som už na pokraji zrútenia, a jej to bol na smiech, ako som sa dodatočne dozvedela. Pre mňa do ambulancie musel prísť manžel (cca 15 km) a úradné tlačivo PN odniesol na pracovisko tiež manžel. Nadriadená sa s ním absolútne odmietla rozprávať, aktuálne i neskôr. Odvtedy som na maródke, pričom stále rozmýšľam nad tým, čo sa stalo, a čo sa deje, pričom si netrúfam ani zavolať, ani pozrieť kolegyne, aby ony nemali zle za mňa.

Musím ešte napísať, že takýmto spôsobom sa jej podarilo dostať na psychiatriu aj svoju prvú sekretárku na úrade, ktorá bola rok PN, a potom zostala bez práce, pretože ani po sťažnostiach na nadriadený orgán nič nevyriešila, a keďže sa s ňou už nechce stretnúť, radšej je dosiaľ nezamestnaná.

Ja však nechcem skončiť bez zamestnania, veď mám ešte pár rokov do dôchodku, a muža mám na čiastočnom invalidnom dôchodku s malým príjmom, z čoho by sme potom existovali? Preto Vás veľmi pekne prosím čo najskôr o radu, čo mám urobiť. Či sa sťažovať u vrchnosti, u politikov, alebo ďalej trpieť a nechať sa ponižovať, a nechať si šliapať po mojej ľudskej dôstojnosti.

Vopred Vám ďakujem za pochopenie a skorú radu.

Vaša F. A., fanúšička antimobbingu.

__________odpoveď socioterapeuta__________

Milá F. A.

Váš list je skutočný vzor ako vyzerá mobbing, ako vyzerá mobér, a ako vyzerá poškodená, mobovaná osoba. Vynechal som z neho všetko, podľa čoho by mohlo byť určené miesto a osoby… Moju odpoveď však pokojne použite ako argument, môj blog je celý o tomto, takže kompetentní nemôžu pochybovať či som odborník :).

Začnem s Vami: Ste úzkostlivo precízna osoba, Váš list som musel trošku skrátiť a upraviť niektoré slová, ktoré Vy Sama si vyberáte na svoj úkor, akoby proti sebe… Volíte slová tak, aby ste ani náhodou neosočovala, aby ste ani náhodou nekrivdila… To je škoda. Vám bolo toľko ublížené a vy nedokážete ani prstom pohnúť proti osobe ktorá Vám ubližuje… to je chyba. Vy nie ste submisívna, ako by Váš postoj nazvali niektorí pseudo-odborníci, ste len prehnane slušná, príliš empatická a inteligentná, a zrejme ste skutočná odborníčka. Preto sa Vás bojí ten, kto bol umelo (protekčne?) dosadený nad Vás…

Oficiálne by som povedal toto: Vaša nadriadená je absolútny typ mobérky. Ako mobérka je 1. Zbabelá: Nemala odvahu šéfovať výberovej komisii keď Vás chcela vyargumentovať z miesta, poslala miesto seba iných ľudí. Rovnako nemala odvahu komunikovať s Vaším manželom o Vašom probléme. Zbabelosť je typická vlastnosť mobérov, už za túto vlastnosť by mala byť odvolaná. 2. Neschopná argumentovať na odborné témy: Ona si to uvedomuje a preto obchádza dialógy v ktorých by zaznela vecná argumentácia. 3. Neznalá problematiky ktorej šéfuje: Dokazuje to sama keď vyberá pracovníkov ktorí potom, podľa nej nedokážu riešiť pracovné otázky. To, že nikto jej nevyhovuje spomedzi troch vystriedaných, a navyše Vás opakovane donútila prijať späť pozíciu… tým len dokazuje že celá agenda je pre ňu tak povediac „španielska dedina“. 4. Neznalá zákonov: Nevie, že sa má správať slušne, porušuje zákony. Taktiež asi nie je kóšer ani jej rozhodnutie o zrušení Vašej dovolenky, keď ste ju žiadala zo zdravotných dôvodov – na to nemá právo, zvlášť vtedy nie, keď Vy máte lekársky nález napísaný na papieri. 5. Neetická a nevychovaná: Nemá právo kričať na podriadených. 6. Brutálna agresorka: Pripravované intrigy a ich opakované použitie v psychoteroristickom úkone je šikana. Všetky tieto zistenia sú dôvodom na jej okamžité prepustenie z pozície vedúceho pracovníka v štátnom sektore.

Medzi nami, štyrmi očami povedané,  ona si uvedomuje svoje nedostatky a z toho pramení jej strach o koryto… Je ako rozzúrená besná sviňa keď si spomenie na niekoho kto je pod ňou, ale ten ju kedykoľvek strčí svojimi odbornými vedomosťami a skúsenosťami takpovediac do vrecka. Preto Vám dokazuje na chodbe, pred všetkými, tzv. „nedostatky“, ako bolo aj jačanie za nejaké voľno. Takéto situácie si ona pripravuje, a dlho nad nimi uvažuje, a takpovediac striehne, aby ich mohla realizovať… je to ako scénka vystrihnutá zo scenára Mr. Beana: Nechá pootvorené dvere a čaká v skrytosti kedy pôjde po chodbe jej obeť. V daný moment vyštartuje akoby to bola náhoda a spustí svoj mobérsky program ktorý obsahuje prekvapujúcu otázku, nečaká na odpoveď ale osočí z nejakého klamstva a vzápätí nasolí trest… Z jej strany je to jediná šanca, myslí si, ako držať svoje vedúce postavenie. Jasné že sa mýli. Jej neschopnosť, nevychovanosť a agresivita voči podriadeným budú raz potrestané. Á propos – viete že voči svojim nadriadeným je každý mobér absolútne submisívny? Skutočne je to tak. Zistite si to, ak máte takú možnosť, sledujte ju (ho) vo vzťahu k jej nadriadeným. Je to brutálny humor typu Mr. Bean, samozrejme nie pre poškodených…

Odporúčam Vám napísať úradnú sťažnosť, list na Úrad vlády, kópiu pošlite osobne predsedovi vlády Doc. JUDr. Róbertovi Ficovi s požiadavkou, že chcete, aby vláda podporila a parlament prijal antimobbingové zákony ktoré bude navrhovať JUDr. Mária Ritomská, poslankyňa NR SR – Nezávislá Osobnosť z klubu OĽaNO.

S Vašou nadriadenou sa zatiaľ vôbec nebavte a snažte sa byť čo najdlhšie PN kým sa niečo nepohne… V blízkej budúcnosti by mala byť odvolaná.

Ak sa tak nestane, lebo u nás je možné všetko, pôjdete do práce akoby sa nič nestalo. A potom sa uvidí… Dovtedy však neváhajte a pripravujte si písomnosti a iné materiály pre prípadný súdny proces. Nemáte sa čoho báť.

 

Tag:

Ruženec Sedemsvätiaceho Ducha Svätého, 7×7

12.05.2018

Modlitby k Duchu Svätému sú zahalené Tajomným účinkovaním v našom svete. Ešte aj kresťania sa ich modlia s obavou aby niečím neurazili všemohúcu Výsosť z nebies. Táto modlitba sa mi javí viac »

Mayová a Trump podporujú prípravu vojny na východe EÚ

19.04.2018

Nejde len o provokáciu, ide aj o manipuláciu s mentálnou kapacitou občanov EÚ. Rovnaký scenár bol použitý už dvakrát v blízkej minulosti. Generálna prokuratúra Ruskej Federácie (ďalej len viac »

Via Crucis – Krížová Cesta

30.03.2018

Po premodlení týchto slov som nedokázal nechať si ich iba pre seba. Autorom je legionár Kristov pôsobiaci na Slovensku od 25. marca 1987. Slovenskí legionári nie sú registrovaní tu na tejto Zemi, viac »

kyjev, ukrajina,

V Kyjeve protestovali baníci a vojnoví veteráni, vypukli násilnosti

19.06.2018 16:15

Demonštranti sa pokúsili preraziť do parlamentu. Proti bezpečnostnými silám použili obušky a slzotvorný plyn.

Monika Jankovská

Okresný súd zamietol žiadosť Janíčka a Strelčíka o obnovu konania v kauze vydierania

19.06.2018 16:03

V 2001 ich vtedajšia sudkyňa a dnes štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská odsúdila za vydieranie podnikateľa Tibora Jurisu.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni

Do múzea s hračkami zateká

19.06.2018 16:00

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni je v havarijnom stave. Problémom je najmä deravá strešná krytina, cez ktorú zateká.

matečná

Matečná: Protestujúci farmári doteraz nepožiadali o stretnutie

19.06.2018 15:24

Vedia farmári protestujúci na traktoroch, že veľká časť požiadaviek z tzv. Košickej výzvy je už splnená? Spýtala sa šéfka pôdohospodárstva v reakcii na protestnú jazdu farmárov.

axon

Vítam Vás v mojom pravda.sk-blogu o logike súvislostí, žurnálnej logistike a sociálnom pozadí politiky. Nečakajte žiadnu chválu na všeobecnú činnosť človeka. Pračlovek bol inteligentnejší ako napríklad Soros... Peniazmi sa dá všetko, ale človek sa tým nezušľachtí. Axon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 492711x
Priemerná čítanosť článkov: 4360x

Autor blogu

Kategórie