Založ si blog

Rezort školstva a vedy je primitívna džungľa fixovaná zákonmi

Chaos riadený parazitmi. Výsledok prieskumu podnetov „z vedeckého poľa“ je odstrašujúci. Skutoční vedci nemajú pekného slova na našu vládu. Z toho všetkého čo som sa dozvedel je najpálčivejší problém práve to financovanie rozvoja vedy na univerzitách.

Problém sa týka finančných prostriedkov ktoré prideľuje rezort ministerstva školstva a vedy (MŠ) na vedecké práce tzv. „nad rámec rozpočtu“ vysokej školy (VŠ).

MŠ získa peniaze (napr. 2000,-  € zo „slovenského rozpočtu“) za úspešnú prácu evidovanú v Top svetovej databáze CCC.

MŠ odošle finančnú čiastku tej VŠ kde evidovaná vedecká práca vznikla, a vraj ju pošle na rozvoj vedy – to je akože zámer, myšlienka.

Aká je však praktická realizácia? Dostane sa aspoň niečo z poskytnutej sumy tým, ktorí sa o top vedeckú publicitu Slovenska zaslúžili?

Drvivá väčšina vedcov a zároveň aj univerzitných učiteľov nedostanú absolútne nič.

Tieto financie určené na podvyživené fakultné výskumy sa zvyčajne minú na zaplátanie dier v riadení vysokých škôl (VŠ) – na všeličo iné, len nie na rozvoj vedy. Často na rozvoj pseudovedy – rôznych „vedeckých konferencií“ konaných priamo na vysokej škole s účasťou študentov, a občas aj začínajúcich doktorandov, ktorí obvykle nedokážu ani vedecky myslieť, neprinášajú žiadny vedecký profit.

Zborníky z týchto konferencií nikto nečíta, často ani tí ktorí do nich prispeli. Nemajú ani len informačnú úroveň, stávajú sa registrami „vedy pre vedu“, resp. registrami prázdnej pseudovedy.

U nás na Slovensku neexistuje žiadny celoslovenský audit vedeckých výsledkov – tých ktoré bodovali vo svetových rebríčkoch! O skutočných slovenských vedcoch ktorých registrujú svetové vedecké fóra (CCC) na našich slovenských katedrách vysokých škôl sa nevie absolútne nič, aspoň šéfovia VŠ sa tak tvária pri odmeňovaní skutočných vedcov. Ale ani na MŠ o nich nič nevedia, tak prečo by sa o nich malo vedieť vo verejnosti – že?

Najhoršie sú morálne následky takého ignorantského postoja k vedeckým kapacitám. Najprv ignorujú skutočných vedcov pri rozdeľovaní finančných príspevkov na vedu. Vysokoškolský učiteľ zaťažený výukou študentov si píše svoje vedecké práce často vo svojom osobnom voľne, po nedeliach, po nociach, a na úkor vlastného zdravia, ako aj na úkor svojej rodiny – ak nejakú stihol založiť.

Následne je tento vedec brutálne demotivovaný, keď sa dozvie, že MŠ získalo financie za výskum uznaný v zahraničí – za jeho výskum! Ale tieto financie on ani neuvidí… nikdy ich nedostane ten ktorý ich zarobil. Takto získané financie do fondu MŠ sa strácajú v nejakých „ministerských bonusoch“ rozdávaných po známostiach. Do vlastného výskumu – kde boli peniaze „zarobené“ – sa nikdy nedostanú. Kto vie prečo? … odpovedať by mal pán minister školstva a vedy.

Kto zneužíva financie zarobené slovenskými vedcami na slovenských VŠ? Kto prerozdeľuje financie ktoré prídu na účet MŠ – a páni ani nevedia kto im ich zarobil?

Prečo sú ešte vždy – ako za totality – zneužívaní skutoční vedci ktorých ešte vždy máme?

Prečo MŠ dotuje pseudovedu na VŠ?

Dokedy sa budú akceptovať nevedecké články ako vedecké?

Dokedy sa budú šéfovia katedier autorsky pripisovať k článkom o ktorých ani nevedia že o čom sú? Niekedy aj 20 autorov podpíše trojstranovú prácu napísanú jedným asistentom, ktorá je publikovaná v „priateľskom vydaní“ niekde v Česku a nikde inde, alebo v Maďarsku a nikde inde, alebo najnovšie na Ukrajine a nikde inde – a takýto článok – fakticky neznámy a nevedecký bluf – je zaregistrovaný na MŠ ako vedecká publikácia?

Alebo si fakulta vytvorí „lokálny vedecký časopis“ kde sa dá publikovať aj horoskop, a v tomto časopise si šéfovia – poberatelia bonusov – zaregistrujú rôzne blufy sťa „vedecké publikácie“… To je veda? Nie, to je chaos. Dokedy, pán minister?

Tvorba „lokálnych vedeckých časopisov“ a tzv. „lokálnych vedeckých konferencií“ registrovaných v bezvýznamných regionálnych databázach, ďalej – vzájomné citovanie kamarátov „kolegov“ bez dôvodu, len aby mali registrované citácie…  Veď je to na smiech! A skutočným vedcom do plaču!

Paradoxy slovenskej „vedy“ & vedy:

  1. Tí ktorí vedu skutočne robia navyšujú financie práve pre tých, ktorí im hádžu polená pod nohy. Paraziti šéfovia navyšujú skutočným vedcom vyučovacie hodiny (tzv. povinných prednášok) nad rámec normy, aby nebodaj nemali čas na vedu, a ešte ich aj prenasledujú vymyslenými poznámkami a napomenutiami, len aby skutoční vedci nevyčnievali nad parazitov a neboli povýšení!
  2. Paraziti sa len tvária že robia vedu – ale to čo ich skutočne zaujíma, je dosah na získané financie! Chcú byť pri rozdeľovaní zdrojov získaných za vedu! A tie si rozdeľujú ako bonusy v neidentifikovateľných „investíciách“. Skutočná veda zostáva v suteréne žobrúc na kolenách.
  3. Paraziti cielene znižujú cenu vedeckej práce, chránia si svoje kreslá a kryjú svoju neschopnosť – nikdy nepriznajú ktorý vedec koľko „zarobil“ pre nich!
  4. MŠ vytvára dojem, že na Slovensku sa veda nerobí. MŠ hádže skutočných vedcov aj parazitov do jedného vreca. MŠ nikdy nenapíše skutočné meno vedca za ktorého dostáva tá ktorá VŠ uvedenú dotáciu. A keď aj napíšu, šéfa na VŠ nič neviaže, nemá povinnosť prispieť na vedu tomu kto „zarobil“. Šéfovia na VŠ si robia čo chcú… Ako to vysvetlíte, pán minister?
  5. Chýba audit na vedeckou prácou získané prostriedky. Na tie financie, ktoré prichádzajú sťa „anonymne“ na účet MŠ, a ešte „tichšie“ prichádzajú na VŠ. Takto robia za ten istý plat skutoční vedci, ale aj paraziti, dokonca paraziti sú na tom lepšie, dostávajú „bonusy“ navyše lebo sú pri zdroji, resp. majú tam kamošov vždy vtedy keď sa peniaze rozdeľujú.
  6. „Vedci dostávajú granty na rozvoj vedeckej činnosti“. Smiešna mantra súčasnej vlády. Počet grantov je veľmi malý a finančné krytie také nízke, ako keby ich plánovala triedna učiteľka na nákup pomôcok pre výtvarnú výchovu v umeleckej ZŠ. A ešte pri „delení“ sedia „kamoši priateľov“, pridelia si granty ako Jánošík súkno „od buka do buka“, protekčne a korupčne podľa „predpisu kamarie“.
  7. Na Slovensku nikto neprekladá svetové databázy do nášho jazyka! Stačilo by preložiť tie naše slovenské mená a ich vedecké výsledky, ale zo svetových databáz (CCC). Nech vie aj naša verejnosť kto čo dosiahol a aké prostriedky získal pre svoju vedu! Nech skorumpovaná „kamaria“ neokráda vedcov!
  8. Odmenu a bonus na výskum by mal dostať priamo ten kto dosiahol výsledok – bez zdanenia! Potom by mal dostať „desiatok“ ten u koho robí. Ale MŠ by nemalo dostať nič – veď MŠ žije z našich daní, tak čo ešte chcú? Načo sú im peniaze za vedu, načo idú cez nich? Aby si „odkrojili z vedeckého komisára“ a mali za čo nakúpiť koňaky (ako bývalý minister Čaplovič)?

Na záver zhrniem stav štátnej podpory vedeckého výskumu:

Ak financie nepôjdu priamo tým vedcom ktorí dosiahli medzinárodne uznaný úspech a ktorí vedu naozaj robia (ľahko kontrolovateľné podľa svetových databáz a citačných indexov), naše maličké a predsa potenciálne významné Slovensko zostane na chvoste svetovej vedy, a na dne hospodárskej priepasti.

Mladí vedci budú naďalej utekať „na západ“, alebo „na východ“, a nikto sa im ani nečuduje, ani ich neodsudzuje. Prečo by schopní mladí vedci mali živiť kukučky v teplých hniezdach katedier našich univerzít?

Veď kto by nechcel odísť od macochy MŠ ktorá podporuje iba skorumpovaných gaunerov?

_______

CCC Databáza: CURRENT CONTENTS CONNECT,  je súčasťou THOMSON REUTERS. Link na stránku:
http://thomsonreuters.com/en/products-services/scholarly-scientific-research/scholarly-search-and-discovery/current-contents-connect.html
Informácie o databáze po slovensky:
www.fei.tuke.sk/…/karentovane_casopisy_a_indexovane_databazy.pdf

Štvrté výročie tragédie Boeingu MH17

09.07.2018

Vyšetrovanie Spoločného vyšetrovateľského tímu, Joint Investigation Team, JIT, zostáva naďalej maximálne utajované pred verejnosťou, a ustavične sa odďaľuje oficiálne stanovisko, zverejnenie viac »

Ruženec Sedemsvätiaceho Ducha Svätého, 7×7

12.05.2018

Modlitby k Duchu Svätému sú zahalené Tajomným účinkovaním v našom svete. Ešte aj kresťania sa ich modlia s obavou aby niečím neurazili všemohúcu Výsosť z nebies. Táto modlitba sa mi javí viac »

Mayová a Trump podporujú prípravu vojny na východe EÚ

19.04.2018

Nejde len o provokáciu, ide aj o manipuláciu s mentálnou kapacitou občanov EÚ. Rovnaký scenár bol použitý už dvakrát v blízkej minulosti. Generálna prokuratúra Ruskej Federácie (ďalej len viac »

USA-RUSSIA/SUMMIT

Druhý summit Putin-Trump by sa mal konať na jeseň

19.07.2018 23:33

Diskusie o príprave ďalšieho stretnutia Trumpa s Putinom už prebiehajú.

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

axon

Vítam Vás v mojom pravda.sk-blogu o logike súvislostí, žurnálnej logistike a sociálnom pozadí politiky. Nečakajte žiadnu chválu na všeobecnú činnosť človeka. Pračlovek bol inteligentnejší ako napríklad Soros... Peniazmi sa dá všetko, ale človek sa tým nezušľachtí. Axon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 510481x
Priemerná čítanosť článkov: 4478x

Autor blogu

Kategórie